Dabar Dravko
Osnovna škola Legrad uspješno je završila projekt Digitalnom STEAM slikovnicom kroz Legrad. Voditeljice projekta su Suzana Jarnjak Ivanović i Andrea Dimač.
Cilj projekta bio je uključivanje učenika OŠ Legrad u izvannastavne aktivnosti kako bi se poboljšalo njihovo logičko i računalno razmišljanje, digitalne kompetencije i informatička pismenost, istraživačko učenje, stvaralaštvo, čitalačka motivacija, socijalne, govorne i kreativne vještine te promocija lokalnih posebnosti Legrada kako bi se očuvala kulturna i prirodna baština ovog kraja za buduće naraštaje.
Projektom se doprinijelo boljoj socijalizaciji i integraciji u društvo, aktivnijem i sigurnijem sudjelovanju mladih u digitalnoj zajednici, razvoju svijesti o kulturi, zavičajnim vrijednostima i bioraznolikosti Legrada. Izradom zavičajne digitalne slikovnice doprinijelo se i razvoju STEAM vještina, odnosno razvoju istraživačkih i digitalnih kompetencija, poduzetničkog i timskog duha, inovativnosti, kreativnosti i mašte te kritičkog razmišljanja.
Sudjelovanjem u izvannastavnim aktivnostima pod vodstvom knjižničarke Suzane Jarnjak Ivanović, učitelja likovne kulture Davora Cvetnića, učiteljice kemije i biologije Katarine Sabolić, učiteljice informatike Andree Dimač te učiteljica razredne nastave Tamare Marcinjaš i Jadranke Babić-Bokor učenici OŠ Legrad pretraživali su literaturu i mrežne izvore o Legradu, osmišljavali i snimali tekst slikovnice, ilustrirali likove te ih grafički dizajnirali, fotografirali legradski kraj i obrađivali fotografije, stvarali slikovnicu u digitalnom alatu te izrađivali priče, animacije, programe i zadatke.
Kroz sljedeći videozapis možete pogledati tijek izrade zavičajne digitalne slikovnice, odnosno Videonajavu Dabra Dravka.
Rezultat našeg rada možete pogledati kroz digitalnu interaktivnu slikovnicu DABAR DRAVKO.
Legradska hiža
U srijedu 23. travnja 2014. u centru Legrada otvorena je Legradska hiža. Otvaranje hiže incirali su učenici Osnovne škole Legrad, grupa “Ekići” uz pomoć mještana Legrada i Općine Legrad. Nastanak etnografske zbirke “Legradska hiža” otkriva priču o ljubavi prema zavičaju, slozi i posvećenosti. Izvannastavna grupa “Ekići” uz vodstvo mentorice učiteljice Tamare Marcinjaš u okviru predmeta građanski odgoj osmislila je nekoliko projekata očuvanja baštine legradskog kraja. Kroz njihove brojne aktivnosti se provlačila potreba za organiziranjem etnografske zbirke. Nakon što su dobili potvrdu od načelnika, krenuli su u obilaske sličnih zbirki, povezali se s muzejima, kustosima te su tijekom punih devet mjeseci marljivog rada prikupili preko 300 predmeta. Napravili su i pravi katalog i inventurnu knjigu. U njih su bilježili sve podatke o prikupljenim predmetima: o porijeklu, o darivateljima te o namjeni i svrsi predmeta. Legradska hiža trajno je otvorena za sve posjetitelje uz najavu Općini Legrad ili Tamari Marcinjaš.
Spomen soba Marije Bango i Školski muzej
U istom su prostoru uredili zanimljiv i originalan Školski muzej na čijem je stvaranju radila starija skupina ‘Ekića’. Mogu se pronaći izložena didaktička pomagala iz prošlog stoljeća. Svi koji žele saznati više o povijesti Legrada i o životu zanimljive književnice koja je proputovala svijet, to mogu učiniti svake godine u povodu Noći Muzeja, a prema dogovoru i ostatak godine uz vodstvo djelatnika općine ili učiteljice Marcinjaš.
– Dok mene više nabo, što mi bo pazil da Legrad pak postane glasoviti, kak negda dok je bil slamom pokriti? – napisala je Marija Bango.